نمک‌زدایی از آب شور به روش یون زدایی خازنی

بدون دیدگاه

محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با فناوری نانو، از آب شور یون‌زدایی کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمد مهدی کاظم زاده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی گرایش جداسازی و مجری پروژه «بهبود جذب سطحی کامپوزیت کربنی برای استفاده در نمک زدایی آب» گفت: در این طرح توانستیم این روش را یک گام فراتر از روش آزمایشگاهی اجرایی کنیم و فرآیند نمک زدایی از آب شور را به نتیجه برسانیم.

این محقق گفت: روشی که در پیش گرفتیم پیش از این در قالب آزمایشگاهی انجام گرفته ولی به‌صورت پیوسته و یکبار گذر انجام نگرفته بود؛ اما اکنون موفق شدیم این روش را فراتر از حد آزمایشگاهی و نزدیک به حالت صنعتی اجرایی کنیم.

کاظم زاده با بیان اینکه این روش به‌صورت پیوسته است، خاطر نشان کرد: در این پروسه علاوه بر ساخت سیستم، با بهبود خواص الکترودهای مورد استفاده در سامانه یون‌زدایی خازنی با استفاده از نانو ذرات رسانا، عملکرد سیستم را بهبود دادیم.

وی درخصوص مزایای این روش در نمک زدایی آب گفت: در این روش آب شور از میان الکترودهای کاتد و آند عبور داده شده و آنیون و کاتیون موجود درآن به صورت الکترواستاتیکی جذب الکترودهای سیستم می‌شوند. از جمله مزایای این روش می‌توان به کاهش پتانسیل رسوب‌گیری، فشار عملیاتی و انرژی مصرفی پایین در مقایسه با روش معمول اسمز معکوس اشاره کرد.

کاظم زاده گفت: این سیستم آب را تصفیه می کند و از انرژی آزاد شده آن می توان نیز بهره برد. یکی دیگر از مزایای این سامانه ماژولار بودن آن است، یعنی مشتری می‌تواند میزان جریان متفاوتی را در طول مدت استفاده از سیستم عبور داده و ناخالصی‌های نمکی موجود در آب را به میزان نیاز خود کاهش دهد.

وی با بیان اینکه در این روش کمتر از مواد و تجهیزات خارجی استفاده شده، بیان کرد: این تکنولوژی در حال رشد است و هم اکنون دو شرکت بین المللی سردمدار آن هستند، که با سرمایه‌گذاری حدوداً پنج میلیون دلار توانستند این محصول را صنعتی کنند. همچنین سازمان فضایی ناسا از این تکنولوژی در سیستم های خود استفاده کرده است.

کاظم زاده با تاکید بر اینکه با توجه به مشکل کم آبی در کشور اجرای این پروژه ضروری است، بیان کرد: اکثر تجهیزات و مواد مصرفی برای ساخت این دستگاه در داخل کشور تولید می شود لذا می توان با تکمیل زنجیره و سرمایه گذاری کافی، ضمن جلوگیری از خروج ارز، با دستگاه اسمز معکوس که بصورت عام در صنایع جهت نمک‌زدایی در کشور وجود دارد، رقابت کرد. در گذشته کم توجهی هایی درخصوص توسعه فناوری در کشور وجود داشته، ولی اخیراً شاهد پویش هدفمند سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیق و توسعه هستیم که امیدواریم، با حمایت مکفی مالی، امکان تکمیل فناوری و تجاری سازی آن فراهم گردد.

گفتنی است این پروژه در سال ۱۳۹۲ با تمرکز بر روی ساخت ابر خازن توسط دانشجوی دکتری، مهندس سارا مدنی آغاز شد و در دوسال اخیر با تمرکز بر ساخت سامانه یون‌زدایی خازنی ( CDI ) در آزمایشگاه مواد پیشرفته زیر نظر دکتر کاووس فلامکی استاد تمام دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال توسعه است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.